Piekļūstamība
Latvijas kultūras un atmiņas institūciju veidotas digitālās kolekcijas, izstādes un citi vērtīgi resursi
"Latvieši pasaulē" fotogrāfiju krājums
Latviešu kopienas ārpus Latvijas pastāv jau gandrīz 200 gadu, joprojām saglabādamas latvisku dzīvesveidu un kultūru. Šie latvieši kopš fotogrāfiju laikmeta sākuma ir iemūžinājuši savas gaitas ārpus Latvijas fotogrāfijās, kas laika gaitā ir kļuvušas ne tikai par dzimtas, bet arī visas latviešu kopienas unikālām vēstures liecībām.
Ainavu dārgumi
Ainavu dārgumi ir vietas un teritorijas Latvijas laukos, ciemos un pilsētās, kas tiek uzskatītas par īpašām Latvijas vērtībām, neatkarīgi no to aizsardzības statusa un diženuma. Tās ir ainavas, kas apstādina ikdienas steigu un ko vēlamies piedzīvot atkārtoti. Tās satur īpašu vēstījumu, ko vēlamies ierakstīt Latvijas vēsturē un nodot bērniem un mazbērniem.
Aizvestā bibliotēka, rekonstruētā bibliotēka
Virtuālā izstāde veltīta bijušajai Rīgas jezuītu kolēģijas bibliotēkai, kas tika pārvietota kā kara laupījums. Bibliotēku sāka veidot jezuīti 1583. gadā. Poļu-zviedru kara laikā (1601-1629) Rīgu ieņēma zviedru karaspēks, bibliotēka kā kara laupījums tika pārvesta uz Zviedriju.
Brāļu draudzes (rok)raksti
Kolekcijā ietverti vēsturiska, biogrāfiska un reliģiska dažādu žanru hernhūtiešu oriģinālsacerējumi, tulkojumu pārstrādājumi un noraksti, kuri tapuši no 18. gs. vidus līdz 19. gs. sākumam
Cita Sibīrija – latviešu ciemi Timofejevka, Lejas Bulāna, Sukinava
Timofejevka, Lejas Bulāna un Sukinava ir ciemi Sibīrijā (Krievijā), kuros latvieši dzīvo jau vairākās paaudzēs un kur vēl joprojām skan latviešu valoda. Izstādē apkopoti muzeja un pētniecības centra “Latvieši pasaulē” 2015. gada ekspedīcijas iespaidi un rezultāti, sniedzot ieskatu triju Sibīrijas latviešu ciemu dzīvē un vēsturē. Izstāde pieejama latviešu valodā.
Dieva putniņi
Otrā pasaules kara beigās ap 100 000 latviešu bēgļu uz vairākiem gadiem kļuva par “dīpīšiem”. Dažkārt viņi sevi dēvēja par “dieva putniņiem”. Muzeja un pētniecības centra “Latvieši pasaulē” izstāde stāsta par darbu, kultūru un sadzīvi pārvietoto personu (DP jeb “Displaced Persons”) nometnēs. Izstāde pieejama latviešu un angļu valodā.
Dziesmu svētku krātuve
Kolekcija veltīta Vispārējo latviešu Dziesmu un Deju svētku vēsturei un tradīcijām no to pirmsākumiem līdz mūsdienām. Kolekcijā apkopotas vairāk nekā 6000 digitalizētas krājumu vienības – plakāti, fotogrāfijas, publikācijas, svētku organizācijas dokumenti, nošizdevumi, skaņu ieraksti, virsdiriģentu un virsvadītāju atmiņu stāsti un citi materiāli.
Grāmatu portāls
Grāmatu portālā pieejamas aptuveni 13 000 grāmatas, kas izdotas, sākot ar 1586. gadu un ir kultūrvēsturiski nozīmīgi izdevumi.
Hernhūtiešu rokraksti
Vēl ilgi pēc tam, kad Gūtenbergs 15. gadsimta vidū bija izgudrojis iespiedpresi, literatūra turpināja attīstīties arī rokraksta formā. Viens no fenomeniem rokraksta literatūrā ir brāļu draudze 18. gadsimtā
Industriālais mantojums
Kolekcijā par rūpniecības vēsturi Latvijā apkopota informācija par vairāk nekā 100 Latvijā ražojošiem uzņēmumiem un pieejamas vairāk nekā 50 000 Latvijas Nacionālā arhīva glabāto dokumentu lappuses, gandrīz 1 000 fotogrāfijas no reģionu bibliotēkām, 76 lielformāta rasējumi, 400 kino hronikas u.c.
Piezīme