Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk

Piekļūstamība

Klausies

Ieslēgt teksta izrunātāju

Fonta izmērs

Kontrasts

Izvēlne

Mācies

Dizaina stāsti

Latvijas Nacionālais mākslas muzejs

Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs dokumentālo filmu formātā iepazīstina ar Latvijas dizaina nozīmīgākajām personībām un notikumiem. Videocikla sērijas fokusējas uz Latvijas dizaina pirmsākumiem un radošo vidi 20. gadsimta 60.—80. gados.

Filmu varoņi — starptautiski atzītais dizaina un kinētiskās mākslas teorētiķis un praktiķis Valdis Celms (1943), viens no vadošajiem kinētiskās mākslas pārstāvjiem Latvijā Artūrs Riņķis (1942), mākslinieks, kritiķis, kurators un publicists Jānis Borgs (1946).

Valdis Celms

Viņš atklāj slavenās robežzīmes “RĪGA” tapšanas stāstu un raksturo pilsētvidei veltītās foto kolāžas, atskatās uz pirmajām dizaineru aktivitātēm Latvijā.

 

Valda Celma darbi Digitālajā bibliotēkā

Artūrs Riņķis

Viņš atceras, kā viņam izdevies nosargāt savu kinētisko mākslas objektu “Sakta” pie viesnīcas “Latvija” fasādes, stāsta par darbu rūpnīcās un pievēršanos savrupai mākslinieka karjerai – mūža radošajam piepildījumam kinētiskās mākslas dārzā “Nekurienes vidū”.

Artūra Riņķa darbi Digitālajā bibliotēkā

Jānis Borgs

Viņš analizē modernās mākslas, dizaina un ideoloģijas attiecības 60.–70. gados, runā par dizaina ekosistēmu un saviem laikabiedriem.

Par Jāni Borgu un viņa darbi Digitālajā bibliotēkā.

Spilgto un harizmātisko personību intervijas ir ne tikai laikmeta dokumentālā liecība, bet arī poētisks ceļojums mākslinieku atmiņās, radošajā daudzveidībā, sapņos, ideālos un viņu attiecībās ar tolaik valdošo realitāti.

Vizuāli bagātīgās videofilmas būs saistošas plašam auditorijas lokam, izglītojot, iedvesmojot un izceļot Latvijas kultūras vēstures faktus padziļinātā tvērumā.

Īsfilmas “Dizaina stāsti” skatāmas arī LNMM YouTube kanālā latviešu valodā ar subtitriem angļu valodā.