Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk

Piekļūstamība

Klausies

Ieslēgt teksta izrunātāju

Fonta izmērs

Kontrasts

Izvēlne

Ieskaties

Restaurētās Latvijas filmas

Latvijas Nacionālais arhīvs

Restaurēto filmu kolekcijā apkopotas Latvijas kino zelta fonda filmas plašā hronoloģiskajā un žanru spektrā, dokumentālo filmu kolekcijā – nozīmīgas Rīgas poētiskā dokumentālā kino skolas īsfilmas. Animācijas filmu kolekcijā apkopotas klasiskas un iemīļotas animācijas filmas bērniem.

Latvijas Nacionālā arhīva Latvijas Valsts kinofotofonodokumentu arhīvs rosīgi piedalās Latvijā uzņemto filmu digitalizēšanā un restaurēšanā sadarbībā ar Nacionālo kino centru (NKC), filmu autoriem un citiem sadarbības partneriem. Laikposmā no 2008. līdz 2022. gadam, finansējumu iegūstot no dažādiem avotiem, tostarp Eiropas Reģionālā attīstības fonda (ERAF), restaurētas 40 spēlfilmas, 25 dokumentālās filmas un 15 animācijas filmas, kas aplūkojamas digitālajā krātuvē “Redzi, dzirdi Latviju!” kolekcijā  Restaurētās filmas.

Restaurēto dokumentālo filmu kolekcija ļauj iepazīties ar nozīmīgām Rīgas poētiskā dokumentālā kino skolas īsfilmām, kas 20. gadsimta 60. gadu sākumā atkāpās no padomju varas pirmajām desmitgadēm raksturīgās atklāti propagandiskās pieejas, ienesot liriskas vizuālās metaforas un personisku skatījumu uz apkārtējo pasauli. Kolekcijā iekļautas ievērojamo režisoru: Ivara Kraulīša, Aloiza Brenča, Herca Franka, Anša Epnera, Ivara Selecka dokumentālās filmas, kā arī dažādu autoru filmas par Latvijas kultūras personībām: Viju Artmani, Marisu Jansonu, Jāni Peteru, Raimondu Paulu, Jāzepu Rancānu, Džemmu Skulmi, Ojāru Vācieti, Imantu Ziedoni, Maiju Tabaku un citiem.

Restaurēto spēlfilmu kolekcijā apkopotas Latvijas kino zelta fonda filmas plašā hronoloģiskajā un žanru spektrā. Kolekcijā iekļauta Latvijas pirmā spēlfilma – režisora Aleksandra Rusteiķa “Lāčplēsis”; pēc Otrā pasaules kara Rīgas kinostudijā uzņemtās filmas, kuru scenāriji balstīti latviešu literatūras klasikā: “Salna pavasarī”, “Purva bridējs”, “Nāves ēnā”, “Mērnieku laiki”, “Ceplis”, kā arī populāro režisoru: Leonīda Leimaņa, Jāņa Streiča, Rolanda Kalniņa, Aloiza Brenča, Gunāra Pieša, Gunāra Cilinska un citu veidotās filmas – iemīļotas komēdijas, detektīvfilmas, pasaku un piedzīvojumu filmas bērniem.

Animācijas filmu kolekcijā apkopotas klasiskas un iemīļotas animācijas filmas bērniem: deviņas režisora Arnolda Burova leļļu filmas, no filmas “Ki-ke-ri-gū!” līdz Kultūras kanonā iekļautajai filmai “Vanadziņš”, un vairākas režisores Rozes Stiebras animācijas filmas, kuru muzikālo pavadījumu veidojis komponists Imants Kalniņš. Pateicoties veiktajai restaurācijai, atkal ir iespējams pilnībā novērtēt to estētisko kvalitāti un niansēto krāsu gammu.

Ekrānšāviņš no “Redzi, dzirdi Latviju!” Skats no režisora Rolanda Kalniņa uzņemtās spēlfilmas "Ceplis" uzņemšanas laukuma. No kreisās: 1. operators Gvido Skulte, 2. Rolands Kalniņš.Tēmas


Filmas