Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk

Piekļūstamība

Klausies

Ieslēgt teksta izrunātāju

Fonta izmērs

Kontrasts

Izvēlne

Skautu grupa mežā

Attēls - 1946-04-01

D
Digitāls saturs

Fotogrāfijas dāvinātāja rakstītais atmiņu stāsts par bēgļu gaitām un bēgļu nometnēm: "Nelaiķa Gunāra Āboliņa DP nometņu stāsts ir sakopots no viņa "Latviešu skautu apliecības”. Dzimis Latvijā 1929. gada 21. septembrī. Pēc kaŗa beigām nonācis Saules DP nometnē Gesthahtā. Skautot sācis 1945. gada 1. novembrī Pērses 5. skautu vienībā. Cītīgi skautojot, 1947. gada aprīlī sasniedz skautu pulciņa virskopnieka pakāpi un gada beigās kā vadītāja vietnieks palīdz vadītājam Mārtiņam Vētra. Saules nometni slēdza, un Gunārs nonāca Klingbergas DP nometnē, kur viņš turpināja skautot Gaujas 7. skautu vienībā līdz izceļošanai uz ASV, Takomas pilsētu, Vašingtonas štatā. Interesants ir viņa pirmais ieraksts Pērses 5. skautu pulciņa, Kaiju kopa Dienasgrāmatā, 1945. gada novembra mēnesī. "Kad pirms sešiem gadiem izcēlās karš, visos Latvijas novados, visās pilsētās, ciemos un pagastos liesmoja skautu ugunskuri. Visā Latvijā bija sastopami skauti, kas bija devuši solījumu: modrībā par savu godu, būt uzticīgiem Dievam un Latvijai, kas bija solījušies palīdzēt tuvākiem un kas bija solījušies pildīt skautu likumus. Tagad karā ir beidzies, bet latviešu zemē tur, Baltijas jūŗas krastos, mūsu dzimtenē Latvijā, skautu vairs nav. Skautismu noliedza svešinieki, kas ienāca mūsu zemē. Skautu ugunskuri bija jāizdzēš. Svešinieki izdzēsa ne vien skautu ugunskurus, bet izdzēsa arī daudzas karstas sirdis, kas dega Dievam un Latvijai. Mēs sērās noliecam galvas par mūsu skautu brāļiem, kas aizsaukti Augstākā kalpībā. Karš ir beidzies, un līdz ar to sāk atjaunoties skautu ugunskuri. Tie neatjaunojās vēl mūsu dzimtenes ārēs, bet šeit, tālumā no dzimtenes – svešumā. Bet arī šeit, svešos ļaudīs, zem svešas saules, varam vingrināties uzticībā Dievam un Latvijai, palīdzībā tuvākiem un varam vingrināties dzīvot pēc skautu likumiem. Mēs ticam, ka mums reiz izdosies atgriezties mūsu brīvajā dzimtenē, dzintarzemē, Latvijā. Mūsu dzimtenei,tad vajadzēs mūsu možo garu, mūsu darbīgās rokas, mūsu prātu un mūsu sirdis. Mūsu skautošanas vingrinājumi šeit tad lieti tur noderēs gluži tāpat, kā tagad par vīriem izaugušiem, bijušiem Latvijas skautiem viņu skautošanas vingrinājumi tur, Latvijā, noderēja un vēl tagad noder grūtajās bēgļu gaitās. Tādēļ skautosim – audzinot sevi morāliski, intelektuāli, degot mīlestībā par Latviju un vingrinot savus fiziskos spēkus. Tādēļ skautosim – iedegsim skautu ugunskurus un dzīvosim jauko skautu dzīvi”. Gunārs Āboliņš. Kaiju kopa kopnieks. Pērses 5. skautu vienībā, Saules DP nometnē, Gesthahtā, Vācijā."

Skautu grupa formastērpos mežā sirojuma laikā uz kapiem Altgargē (angļu zonā), brīdi pēc sīvas āra rotaļas. Sirojums notika 1946. gada 25.–26. aprīlī. Grupā ir zēni gan no Pērses 5. un Abavas 6. vienības no Saules nometnes Gēsthahtā, gan, iespējams, Airītes 82. un Sidrabenes 33. skautu vienības no Altgarges nometnes. Daļa skautu sēž uz lieliem akmeņiem.

Zēni skautu formās sēž zemē un uz akmeņa.

Lasīt vairāk
Oriģināla radīšanas datums:
1946-04-01
Oriģināla glabātājs:
Latvieši pasaulē - muzejs un pētniecības centrs
Oriģināla identifikators:
LPplgD2022.938.1
Tips:
Fotogrāfija
Resursa virstips:
Attēls
Apjoms:
1 fotogrāfija
Izcelsme:
Gunārs Āboliņš
Vieta:
Vācija

Autortiesības

Ir aizsargāts ar autortiesībām

Piekļuves tiesības

Pieejams tīmeklī

Atvērt saistītā resursā

Digitālo objektu krātuve