Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk

Piekļūstamība

Klausies

Ieslēgt teksta izrunātāju

Fonta izmērs

Kontrasts

Izvēlne

Koris dziesmu svētku gājienā

Attēls - 1948

D
Digitāls saturs

Fotogrāfijas dāvinātāja rakstītais atmiņu stāsts par bēgļu gaitām un bēgļu nometnēm: "1941. gada rudenī tēvs Pauls Alberts Spura, kādreizējais Latvijas Aizsargu organizācijas dalībnieks, uzzināja, ka Spuru ģimene bija uz saraksta nākošai izsūtīšanai uz Sibīriju. 1944. gada rudenī, austrumu frontei sabrūkot, Spuru ģimenei – tēvam Paulim, mātei Annai un man, padsmitniecei, – bija jāatstāj savs iemīļotais Vecmilgrāvis un jādodas uz Rīgas ostu, lai 3. oktobrī ar kuģi dotos bēgļu gaitās uz Gotenhafenu, Vācijā. No turienes ar vilcienu mēs tikām aizvesti uz mazo Eihingenas pilsētiņu apmēram 13 km no Ulmas pilsētas un apmetināti austrumu eiropiešu darba nometnē. Nometnes barakas bija mežā, blakus mežā zem zemes paslēptas munīcijas fabrikas, kur tēvam bija jāstrādā. No nometnes varējām redzēt Ulmas pilsētas bumbošanu un degšanu. Uzlidojuma trauksmes laikos mēs, nometnes iedzīvotāji, steidzāmies pāri par šoseju uz citu mežu prom no munīcijas fabrikas. Šī rīcība arī izglāba mūsu dzīvības, jo vienā 1945. gada februāra dienā bumbvedēji savas bumbas izmeta uz paslēpto fabriku un blakus esošo nometni. Nometnes vieta un mežs, kas bija virs fabrikas, bija kā arumi, pilni ar koku stumbriem. Kur nu mēs dzīvosim? Laimīgā kārtā drīz pēc tam pilsētu ieņēma amerikāņu armija, un pilsētiņas mājās, kur bija dzīvojuši fabrikas vadība, nometināja mūs, austrumu Eiropas strādniekus. Piešķīra mums dubultu porciju ēdiena kartiņas. Mums bija labāk, bet vietējie vācieši gan mūs nevarēja paciest. 1945. gada vasarā, kad UNRRA nodibināja DP nometnes, mēs pārcēlāmies uz Memmingenas DP nometni. Šai nometnē mēs nodzīvojām līdz 1950. gadam, tur es iepazinos ar savu nākotnes vīru, lai gan mēs salaulājāmies tikai Ņujorkā. Amerikā mēs iebraucām 1950. gada 29. maijā un apmetāmies Ņujorkas Bruklinas pilsētā."

Memmingenes nometnes jauktais koris dodas gājienā dziesmu svētkos Fišbahā (amerikāņu zonā). Koristi ir ģērbušies tautastērpos; viņu priekšā soļo karognesējs ar Latvijas karogu. Aiz koristiem kreisajā pusē stāv skatītāji. Fonā ir mežs. Gājiena priekšā soļo, ceturtais no kreisās: Jānis Pālens (diriģents; ģērbies gaišā tautastērpā).

Lasīt vairāk
Oriģināla radīšanas datums:
1948
Oriģināla glabātājs:
Latvieši pasaulē - muzejs un pētniecības centrs
Oriģināla identifikators:
LPplgD2022.2494
Tips:
Fotogrāfija
Resursa virstips:
Attēls
Apjoms:
1 fotogrāfija
Izcelsme:
Skaidrīte Prince (dz. Spura)
Vieta:
Amerikāņu zona; Fišbaha (Fischbach bei Nürnberg); Fišbaha (Fišbacha; Fischbach bei Nürnberg); Vācija

Autortiesības

Ir aizsargāts ar autortiesībām

Piekļuves tiesības

Pieejams tīmeklī

Atvērt saistītā resursā

Digitālo objektu krātuve