Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk

Piekļūstamība

Klausies

Ieslēgt teksta izrunātāju

Fonta izmērs

Kontrasts

Izvēlne

Divi vīrieši un zirgs kartupeļu laukā

Attēls - 1949

D
Digitāls saturs

Fotogrāfijas dāvinātāja rakstītais atmiņu stāsts par bēgļu gaitām un bēgļu nometnēm: "Atstājām Latviju ar kuģi 1944. g. 23. oktobrī no Liepājas. Nākošā dienā ieradāmies Dancigā. No turienes ar vilcienu uz Brombergu utt., līdz nonācām galamērķī – Letten Lager, Tarnewitz bei Klutz, Mecklenburgā. Tad vācieši pārvietoja mūs uz netālo pilsētiņu Boltenhagen, kur būvējām lidlauku jaunām strūklu lidmašīnām. 1945. g. 31. maijā mēs iebraucām Lubeckā, kur tad bijām vairākās nometnēs (Sidrabene, Waldersee un Mesen kaserme) līdz izceļošanai uz Ameriku 1950. gada janvārī." Fotogrāfijas dāvinātāja rakstītais atmiņu stāsts par Sidrabenes nometni ("Moislinger Baum" vācu ģimnāzijā): "No šīs nometnes (skolas) mūs pārcēla uz Waldersee nometni, kas bija bijušo vācu virsnieku ģimeņu dzīvokļu bloku māja. Tur tūliņ pēc kara beigām ievācās poļu bēgļi, izdzenot vāciešu ģimenes un paturot vāciešu privātās mantas. Pirms angļi poļus izlika citur un mēs ievācāmies, poļi pilnīgi izdemolēja dzīvokļus – izņēma plītis, vannas, izlietnes, ūdens sildītājus utt. Visas telpas bija atstātas šausmīgi netīras. Pagraba telpās poļi turēja un baroja cūkas, vistas un teļus. Bija arī kandžas brūvētava." Fotogrāfijas dāvinātāja rakstītais atmiņu stāsts par Alterfrādes Lauksaimniecības skolu: "Alterfrādes (Schleswig Holstein, uz ziemeļiem no Lībekas) Lauksaimniecības skola galvenokārt bija domāta bijušajiem latviešu karavīriem, lai tie varētu kādu amatu iemācīties, dodot iespējas emigrācijai. Skolā iestājās arī citi jaunieši, kas nebija karavīri. Starp tiem biju arī es. Mūsu ģimene dzīvoja Meezen kazarmju nometnē Lībekā. No Lībekas uz Alterfrādi braucām ar vilcienu. Kādu laiku par skolas direktoru bija arī mans tēvs – agr. Kārlis Valters Liepiņš. Skolai bija līgums ar vietējo vāciešu saimniecību (muižu), kur varējām apstrādāt laukus, slaukt govis, lietot viņu zirgus (mūsu praktiskie darbi) u.t.t. Skolas administrācijai bija labas attiecības ar vāciešiem. Skola bija zem angļu zonas IRO (International Refugee Organization) pārvaldes kontroles. Angļu pārvaldes darbinieki skolu apciemoja diezgan bieži, un starp viņiem un skolniekiem nebija labas saprašanās. Kādreiz bija diezgan nepatīkama vārdu apmaiņa starp latviešiem un angļiem. Vienai latviešu kundzei, kura bija skolas angļu valodas pratēja, bija diezgan neērti pārtulkot to, ko kāds bijušais karavīrs teica angļu birokrātam. Bez tam teicējs paskaidroja kundzei, ka pietiekami labi saprot angļu valodu, lai zinātu vai viņa teikto ir pareizi pārtulkojusi. Skolu slēdza vai nu 1949., vai 1950. gadā."

Divi vīrieši un zirgs kartupeļu laukā pie Alterfrādes Lauksaimniecības skolas (angļu zonā). Viens vīrietis tur arklu, otrs tur zirgu. Fonā mežs. No kreisās: Imants Sulainis (pie arkla), Indulis Liepiņš (ved zirgu).

Lasīt vairāk
Oriģināla radīšanas datums:
1949
Oriģināla glabātājs:
Latvieši pasaulē - muzejs un pētniecības centrs
Oriģināla identifikators:
LP2022.228
Tips:
Fotogrāfija
Resursa virstips:
Attēls
Apjoms:
1 fotogrāfija
Izcelsme:
Indulis Liepiņš
Vieta:
Angļu zona; Alterfrāde (Alt-Erfrade); Vācija

Autortiesības

Ir aizsargāts ar autortiesībām

Piekļuves tiesības

Pieejams tīmeklī

Atvērt saistītā resursā

Digitālo objektu krātuve